Imperium City of London Crown Corporation

Corona Temple – City of London Cooperation. Co to jest?

Z cyklu: „W -129, Listy do Wnuczka”. dr J. Jaśkowski Gdańsk 28.XI.2016 r.

Takich Polska synów ma, jakich jej starsi i mądrzejsi wykształcić pozwolili. jj

Kochany Wnuczku!

Pod koniec XX wieku i na początku XXI wieku, ogólna oświata ludności na całym świecie gwałtownie obniżyła poziom. Przyczyną każdej reformy oświaty, nie tylko w Polsce, ale w każdym innym kraju, który miał zadłużenie, były tzw. zalecenia czy to Banku Światowego czy MFW. Pisałem o tym konkretnie na przykładzie Grecji.

http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=18906&Itemid=119

[UWAGA!!! KOMPLETNE SYJONISTYCZNE BREDNIE !!! —->]W Polsce reformy zaczęły się od pożyczek genseka E.Gierka, agenta Kominternu, czyli Komunistycznej Międzynarodówki, opłacanej z kieszeni banksterów. [<—- UWAGA!!! KOMPLETNE SYJONISTYCZNE BREDNIE !!!]

Przypomnę, Goldmana zwanego w Polsce Leninem, stworzył i wyposażył szef banku Niemiec, oraz szef jawnej i tajnej policji p. Warburg. Innego „komunistę” Lejbę Bronsteina alias Trockiego stworzył i wyposażył brat Warburga, szef FED-u, najważniejszej instytucji w USA. W Kraju pomiędzy Odrą i obecnie Bugiem, ta wiedza jest mało znana. W podręcznikach szkolnych zupełnie inaczej przedstawiają powstanie tzw. komunizmu.

Tak wiec pomimo minięcia co najmniej dwu pokoleń od tzw. MORDÓW KATYŃSKICH, w których wymordowano 56% polskich lekarzy, 26% polskich nauczycieli i 27% polskich inżynierów [lub odwrotnie], do dnia dzisiejszego ta luka nie została wypełniona. Więcej: „Zbrodnia na Morzu Białym 1940” Tak więc okupanci spowodowali lukę pokoleniową i po wojnie starannie ją rozszerzyli.

Kto finansował II Wojnę Światowa doskonale opisał Sutton. Książkę można dostać w Polsce [www.prison planet].

Jak rozszerzyć pojęcie „inteligencji”?

Na czym polegało to rozszerzenie? Otóż pan prof. F. Koneczny podał definicję inteligencji. Do grupy tej możemy zaliczyć każdego osobnika, który posiada przynajmniej po 100 książek z trzech dziedzin, nie będących jego zawodem.

Okupanci postarali się, żeby społeczeństwo cieszyło się z mieszkań będących piętrowymi czworakami, o powierzchni użytkowej nie pozwalającej na gromadzenie przedmiotów luksusu, jakimi są książki. Czworaki były pod tym względem lepsze, ponieważ posiadały tzw. działki przyzagrodowe, które przy odpowiedniej obróbce pozwalały na produkcję zdrowej żywności na swoje potrzeby. No, ale wówczas nie byłoby hipermarketów i konsorcjów żywnościowych w rodzaju House of Windsor.

Trzeba koniecznie odróżnić grupę tzw. cwaniaków od inteligencji. Cwaniactwo niewiele ma wspólnego z inteligencją. Najprostszym sposobem odróżnienia jest stan majątkowy. Osobiście znam ludzi z majątkami 7-8 zerowymi po szkole podstawowej, oraz znam naprawdę szerokie umysły mieszkające w klatkach o powierzchni 40 – 50 m2.

Ci mieszkający w pałacach najczęściej nie posiadają żadnych, lub prawie żadnych bibliotek. Ci mieszkający w klatkach mają tyle książek, że przecisnąć się nie daje.

Dlaczego to jest takie ważne?

Ponieważ raz wydrukowana pozycja nie może być już wymazana. Co prawda historia zna sytuacje, kiedy to na wniosek rządu harcerze zbierali stare encyklopedie z domów, dając w zamian nowe, ładnie wydane. Tylko, że ze zmienionymi hasłami. W Polsce było takim hasłem permanentnie zmienianym pojęcie KATYŃ.

W mediach elektronicznych zmiana hasła to sprawa minut i następnego dnia nikt już nie będzie mógł się powoływać na dane pojęcie, ponieważ go już nie będzie. Podobnie jest z książkami elektronicznymi.

Ich celem jest dezinformacja, na krótki okres tzw. poprawności etapu.

Jaki to ma związek z tytułem artykułu?

Ano ma, i to wielki.

Staram się wprowadzić do polskiej świadomości to hasło, państwa istniejącego już 800 lat, a o którym zdecydowana większość nie ma zielonego pojęcia. Otrzymuję stale pytania, co to jest i z czym to się je.

Pytania te zadają osoby z dyplomami wyższych uczelni. Wypranie mózgów osiągnęło już taki szczyt, że nie chce im się, albo nie umieją szukać, nawet w internecie.

Powodów jest wiele: niskie zarobki, długi 10 -12 godzinny dzień pracy, konieczność dorabiania itd. Skutek jest jeden, wyalienowanie społeczeństwa i sprowadzenie go do roli niewolnika. Niewolnika najbiedniejszego.

Niewolnika, który jest najbardziej zniewoloną istotą, ponieważ nie zdaje już sobie z tego sprawy. Biologicznego Robota, którego konserwacja nic nie kosztuje. Wystarczy komóra, skóra i fura.

Ad rem.

City of London Corporation alias Corona Temple – stanowi najstarszą, ponad 800-letnią korporację na świecie. Od normalnych korporacji wyróżnia się tym, że posiada własną flagę, podobną do krzyża, własny herb z krzyżem, własną siłę zbrojną, własny 12-osobowy zarząd, własny parlament i aktualnie dysponuje 97% całego kapitału zgromadzonego na świecie, oraz 96% wszystkich ubezpieczeń.

Lord Major, czyli przewodniczący Parlamentu, zasiada w Parlamencie Angielskim, z prawem głosu w celu pilnowania interesów City.

Policja City używa czerwonych samochodów w odróżnieniu od policji municypalnej.

Aktualnie liczba mieszkańców wynosi 7375, a pracuje w wieżowcach City prawie 320 000 ludzi. Wybrali mieszkania za miastem. Przez City przechodzi pięć stacji metra.

City kontroluje nie tylko Bank of England, ale i Federalną Rezerwę USA.

City jest eksterytorialne, czyli jest niepodległym państwem w środku Londynu.

W City znajdują się takie instytucje rządzące pośrednio, lub bezpośrednio światem, jak prywatny Bank of England, Lloyds of London, London Stock Exchange. Rozszerzę te pojęcia.

1* Bank of England – centralny bank Wielkiej Brytanii.

2* London Metal Exchange – największa na świecie giełda metali.

3* London Bulion Market – największa na świecie giełda metali szlachetnych.

4* NYSE Life – jedna z największych giełd, organizująca handel opcjami i kontraktami terminowymi.

5* ICE Future Europa – największa na świecie giełda paliw oraz giełda terminowych uprawnień do emisji CO2, jednostek poświadczonej redukcji emisji CER.

6* Baltic Exchange – największa na świecie giełda towarowo- frachtowa.

7* Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

8* LIoyds of London, LIoyds Banking Group.

9* oraz 300 innych wielkich korporacji oraz 385 zagranicznych banków i 70 banków USA.

Przypomnę, co to znaczy CER. Jest to po prostu rodzaj daniny, płaconej przez podbite w sensie ekonomicznym kraje swojemu suzenerowi. Jak wiadomo, żadnego efektu cieplarnianego nie tylko, że nie ma, ale idzie kolejne zlodowacenie. City udało się jednak tak przekręcić aktorów sceny politycznej, że państwa całego świata muszą podatek płacić do macierzy. A to, że nazywa on się taksą klimatyczną, to tylko dla zmylenia, czyli typowa fałszywa flaga, ale pieniądze musisz płacić, Dobry Człeku, prawdziwe.

Jeżeli bowiem przyjmiemy ich wersję, to fakt, że wszystkie korporacje praktycznie są prywatne, to ten podatek powinny płacić te korporacje. A jak widać podatek został narzucony na państwa. Innymi słowy, zysk płynie do kieszeni jednych, a podatki płaci ktoś zupełnie inny. I jak widać nikt się nie buntuje przeciwko temu oszukańczemu zdzierstwu.

Jest to dowód bezpośredni, że państwa podległe korporacji Rothschilda, czyli te które posiadają Centralne Banki, są półkoloniami, lub nawet pełnymi koloniami.

Tylko bowiem władca niezależny ma prawo ściągania podatków, a pretekst do oskubywania innych zupełnie się nie liczy.

City co roku wybiera swojego burmistrza. Obecnie funkcję tę pełni, od listopada 2016 roku p. Michael Bear

Królowa angielska wchodząc do City, spotyka się z Lordem Burmistrzem w Temple Bar, gdzie prosi go o pozwolenie na wkroczenie do tego prywatnego terenu. Potem przechodzi kilka kroków pieszo za burmistrzem. Towarzyszące królowej osoby muszą być ubrane w stroje służby. Królowa kłania się pierwsza Lordowi Majorowi tylko w City, poza City ceremonia jest odwrotne. Ta tradycja ma kilkaset lat.

Corona Temple jest jedyną części W. Brytanii, nad którą Parlament ani Rząd JKM nie mają władzy. City nie zalicza się do żadnej z 32 gmin Londynu. Dawniej wszystkie kolonie angielskie należały do City. City działało w terenie poprzez Kompanie.

Pierwsza Kompanią była Kompania Moskiewska, formalnie założona w 1551 roku. Praktycznie jednak działała od początków XIII wieku. Następną był Kompania Wschodnio – Indyjska, powołana do życia w 1600 roku.

Powoływanie Kompani było świetnym rozwiązaniem. Jak taka Kompania mordowała tubylców, a lokalne rządy pisały do Londynu skargi, to odpowiedź była zawsze ta sama. To jest prywatna firma, więc musicie sobie radzić sami, powinna podlegać waszym prawom. Rząd JKM nie ma nic do tego. Za taka postawę, w zależności od okresu, 50% zysków przekazywano królowi.

Była to stara zasada państwa rzymskiego. Dowódca zwycięskiego legionu otrzymywał 50% zdobytych bogactw. Drugą połowę dzielono znowu na połowę i 50% dostawali tysięcznicy. Potem połowę dostawali setnicy itd.

City of London to miasto i powiat w obrębie Londynu, umiejscowiony na terenach tzw. rzymskich. Znajdują się w nim jeszcze ślady bytności Rzymian. Jak wiadomo, Anglia została podbita za czasów Klaudiusza w połowie lat 50. pierwszego wieku naszej ery.

Za czasów rzymskich miasto liczyło 60 000 mieszkańców. W tysiąc lat później Kraków liczył tylko 12 000 mieszkańców. To rzymianie otoczyli miasto murem koło 190 – 225 r, w obronie przed Piktami.

A kto wie, kto to byli PIKTOWIE?

Do dnia dzisiejszego w Londynie znajdują się zabytkowe budowle z tego okresu. W dziesiątym wieku w Londynie znajdowało się 10 mennic, a w pozostałej części Anglii aż osiem. Nazwa Corona Temple pochodzi od siedziby Templariuszy. Jak wiadomo, był to Zakon, którego historia jest związana nieodłącznie z krucjatami do Ziemi Świętej.

Ale tak naprawdę to była olbrzymia korporacja transportowo – przewozowa i bankowa. Teoretycznie legendy XIX-wieczne w rodzaju „Królowie wyklęci”, wmawiają czytelnikom, że Wielki Mistrz zakonu de Molay został spalony w 1314 roku, a Zakon rozwiązany. Brak na potwierdzenie tego jakichkolwiek dowodów.

Po pierwsze, w żadnej korespondencji z owego czasu nie wymienia się takiego widowiska, jak palenie de Molaya. Ambasadorowie opisują trzewiczki i sukienki dam dworu, a nie wspominają o takim teatrze, jakim bez wątpienia byłoby spalenie de Molaya.

Rzekomo już w 1307 roku zajęto posiadłości Templariuszy na terenie Francji. Ale klika tygodni wcześniej flota templariuszy wypłynęła do Anglii, a ściślej do Szkocji. Nigdy nie znaleziono żadnego skarbu tych ówcześnie największych bankierów Europy. Już w 1346 roku w Kanadzie istniał kościół z znakami Zakonu.

Kolumb „odkrywając” Amerykę na żaglach miał krzyż Templariuszy.

Akurat właśnie w siedzibie Templariuszy powstało późniejsze niezależne państwo, zwane City of London Corporation.

W siedzibie Templariuszy powstały szkoły prawnicze Inner Temple i Middle Temple. Inner Temple to słynny BAR. Korporacja, która rządzi światem prawniczym na całym Globie. Pisałem o tym.

http://alexjones.pl/aj/aj-polska/aj-publicystyka/item/87366-aktualne-komentarze-polityczne-prawnicy-bar-u

http://www.polishclub.org/2016/10/14/dr-jerzy-jaskowski-niski-poziom-witaminy-d-zwiazany-ze-smiercia-wszystkich-przyczyn/

Tutaj także znajduje się główna siedziba Masonerii, czyli wywiadu City, o której rozmaite trolle piszą niestworzone rzeczy.

City of London, chociaż znajduje się na terenie Anglii, nigdy nie utożsamiała się z Anglią, chociaż wykorzystywała angielskie mięso armatnie do swoich celów.

City posiada tzw. Kartę Królewską zwalniającą ją z publikowania jakichkolwiek sprawozdań, wszystko jedno, czego dotyczących. Wszystko zostaje ukryte w głębokiej tajemnicy. Dlatego np. akta śledztwa dotyczące tzw. Katastrofy Gibraltarskiej nie mogą ujrzeć światła dziennego.

I wracając na własne podwórko.

Dlaczego polskojęzyczni historycy w ogóle nie biorą się za temat wpływu tej korporacji na historię Polski? Przecież już w 1264 roku krucjaty angielskie, w sile 17 000 ludzi, atakowały tereny stanowiące wcześniej państwo Gepidów.

Kolejna wielka krucjata miała miejsce w 1392 roku, także rzekomo pod pretekstem nawracania pogan, chociaż od 6 lat Lituva z Polską były złączone unią personalną i Lituva była ochrzczona.

Ta tajemnica uniemożliwiała jeszcze w XIX wieku ks. prof. Kalince zapoznanie się z aktami angielskimi, dotyczącymi Polski. Pisze o tym otwartym tekstem.

Dlatego nic nie wiadomo o koloni angielskiej w Elblągu i Gdańsku z lat XVI wieku, zamieszkałych przez ponad 18 000 ludzi w samym Elblągu, trzymających monopol na handel zbożem z Anglią. Szef tej kolonii otrzymywał wynagrodzenie większe, aniżeli pierwszy Admirał Korony, odpowiednio 100 i 80 funtów rocznie.

Ingerencja w wywołanie, a właściwie przygotowanie i opłacenie rokoszu Chmielnickiego, którego Lord Protektor nazywał Generalissimusem, a Krzywonos był pułkownikiem angielskim, to również dzieło City.

Karol Gustaw napadł na Polskę w 1655 roku, za otrzymane 200 000 od City of London.

Próba rozbioru Polski w tym okresie, zamazana przez Sienkiewicza, odbyła się pod dyktando City. Przecież w tym samym czasie 200 000 armia Moskwicina zaatakowała Litwę i przez prawie 10 lat łupiła niemiłosiernie. Spalenie Wilna i wymordowanie mieszkańców przez bandy Złotorenki było tak wielkie, że jeszcze w 100 lat później nie odbudowano stanu liczebnego populacji z przez najazdu Moskwicina.

A w tzw. podręcznikach do nauki historii mieszkańców terenów pomiędzy Odrą a obecnie Bugiem grobowa cisza na powyższe tematy.

Musisz sobie sam odpowiedzieć na te pytania, Dobry Człeku.

https://radtrap.wordpress.com/2012/02/22/korona-i-city-of-london/

http://nwonews.pl/artykul,3425,the-crown-city-of-london

http://www.polishexpress.co.uk/wielka-feta-w-city-london-powitaj-nowego-burmistrza-dzielnicy

http://british-royal-family.blogspot.com/2016/01/the-kent-city-of-london-fringe-tiara.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/City_of_London

http://www.budowle.pl/budowla,london-city-hall


The Empire of the „City” The Secret History of British Financial Power by E. C. Knuth

The Book Tree, 2006, paperback [originally published in 1944]

p4
There must be a very powerful and well-financed secret organization which plans and directs American foreign affairs, and for lack of a more specific identification this suspected secret organization is popularly referred to as the International Financiers.
p5
A sovereign world state [is] located in the financial district of … the city of London. The colossal political and financial organization centered in this area, known as „The City,” operates as a supergovernment of the world; and no incident occurs in any part of the world without its participation in some form.
Its pretentions are supported in the United States by the secret International Pilgrim Society, sponsor of the Cecil Rhodes „One World” ideology.
p5
American newspaperman William Allen White, 1899, Emporia Gazette
It is the Anglo-Saxon’s manifest destiny to go forth in the world as a world conqueror. He will take possession of all the islands of the sea. He will exterminate the peoples he cannot subjugate. That is what fate holds for the chosen people. It is so written. Those who would protest, will find their objections overruled. It is to be.
p12
Chauncey M. Depew, New York Senator seconding the nomination of Theodore Roosevelt for the Vice-Presidency of the United States at the Republican National Convention of 1900
What is the tendency of the future? Why this war in South Africa? Why this hammering at the gates of Pekin? Why this marching of troops from Asia to Africa? Why these parades of people from other empires to other lands? It is because the surplus productions of the civilized countries of modern times are greater than civilization can consume. It is because this overproduction goes back to stagnation and poverty. The American people now produce two thousand million dollars worth more than we can consume … we have our market in the Philippines, and we stand in the presence of eight hundred millions of people, with the Pacific as an American lake.
p14
China, Russia, the United States and Germany are in order the most populous independent nations in the world, and therefore represent the most dynamic and most dangerous competition of the British Empire.
p35
Kent Cooper, General Manager of the Associated Press in the book „Barriers Down” published in 1942
International bankers under the lead of House of Rothschild had acquired an interest in the three leading European [media] agencies (Reuter, Wolff and Havas). Reuters … was the chief of the three. It was the staggering presumption of this firm that the news of the world was its own private property, to be withheld, to be discolored to its own purposes, or to be sold to whom and where they directed.
p36
Rothschild controlled Vickers acquired armament and munitions plants in Japan with that prescient foresight of war profits ahead which marked the career of this man of whom Lord Beaverbrook said: „The destinies of nations were his sport; the movement of armies and the affairs of government his special delight. In the wake of war this mysterious figure moved over tortured Europe.
p36
Lord Beaverbrook said of the French House of Rothschild: „The destinies of nations were his sport; the movement of armies and the affairs of government his special delight. In the wake of war this mysterious figure moved over tortured Europe.
p57
British Prime Minister Benjamin Disraeli
Gain and hold territories that possess the largest supplies of the basic raw materials. Establish naval bases around the world to control the sea and commerce lanes. Blockade and starve into submission any nation or group of nations that opposes this empire control program.
p39
The colored people of the British Empire, comprising 87% of the total population, are the voiceless subjects of the international financial oligarchy of „The City” [the City of London] in what is perhaps the most arbitrary and absolute form of government in the world. This international financial oligarchy uses the allegoric „Crown” as its symbol of power and has its headquarters in the ancient City of London, an area of 677 acres; which strangely in all the vast expanse of the 443,455 acres of Metropolitan London alone is not under the jurisdiction of the Metropolitan Police, but has its own private force of about 2,000 men, while its night population is under 9,000.
This tiny area of a little over one square mile has in it the giant Bank of England, a privately owned institution; which is not subject to regulation by the British Parliament, and is in effect a sovereign world power. Within the City are located also the Stock Exchange and many institutions of world-wide scope. The City carries on its business of local government with a fanciful display of pompous medieval ceremony and with its officers attired in grotesque ancient costumes. Its voting power is vested in secret guilds… All this trivial pomp and absurdity and horse-play seems to serve very well to blind the eyes of the public to the big things going on behind the scenes.
p60
Andrew _Carnegie, in his book „Triumphant Democracy,” published in 188
My American readers may not be aware of the fact that, while in Britain an act of Parliament is necessary before works for a supply of water or a mile of railway can be constructed, six or seven men can plunge the nation into war, or, what is perhaps equally disastrous, commit it to entangling alliances without consulting Parliament at all. This is the most pernicious, palpable effect flowing from the monarchial theory, for these men do this in „the king’s Name,” who is in theory still a real monarch, although in reality only a convenient puppet, to be used by the cabinet at pleasure to suit their own ends.
p61
The City, exercising its power as the „King-in-Council” or „Crown” has control over both the legislative and executive functions of the Empire, and as Britain has no written Constitution there is no court with any power to temper the actions of the „Crown.
p61
Edwin J. Clapp, Professor of Economics at New York University, in his book „Economic Aspects of The War, 1915
The Balance of Power is a creation of this financial oligarchy and its purposes are as follows:
(1) To divide the nations of Europe into two antagonistic camps of nearly equal military weight, so as to retain for Britain itself the power to sway a decision either way.
(2) To make the leading and potentially most dangerous military power the particular prey of British suppression and to have the second strongest power on the other side. To subsidize the „Most Favored Nations” with financial investments, and to permit them to acquire political advantages under the beneficent protection of the Sea-Power, to the disadvantage and at the expense of the nations being suppressed.
(3) To subject the continent of Europe to the „Policy of Encirclement” so as to keep the nations of the continent in poverty and ineffectiveness, and thereby prevent the growth of sufficient commercial expansion and wealth to create a rival sea-power.
(4) To retain that complete control and hegemony over all the seas of the world, which was acquired by defeating the allied fleets of its only real rivals, France and Spain, in 1805; and which is artfully and subtly called „The Freedom of the Seas.”
(5) To shift this Balance of Power as required so as to be able to strike down friend or foe in the rapidly shifting scene of world power politics, in that inexorable ideology that demands that everything and anything must be sacrificed where the future welfare and expansion to the eventual destiny of the Empire are affected; that eventual destiny outlined by its proponents as the eventual control of All the lands, and All the peoples, of All the world.
p61
The representatives of the people in the House of Commons, and the House of Lords, are utterly lacking any legislative initiative and that their function in such matters subject to certain concurrent rights of the Crown is largely one of silent submission, and this is in accord with the conclusions of Prof. George Burton Adams. It clearly appears that while the Sovereign and the mythical Crown are not one, the virtues and authorities ostensibly vested in the person of the Sovereign pertain with full weight as to the Crown; and an act of the Crown is not subject to question in the Parliament, as the „King Can Do No Wrong.” This provides the ideal machinery of government for the absolute rule of the Crown, and the world dictatorship of International Finance of The City.
p62
Cecil Rhodes, 1895
Establish a secret society in order to have the whole continent of South America, the Holy Land, the Valley of the Euphrates, the islands of Cyprus and Candia, the islands of the Pacific not heretofore possessed by Great Britain, the Malay Archipelago, the seaboard of China and Japan and, finally, the United States. In the end Great Britain is to establish a power so overwhelming that wars must cease and the Millennium be realized.
p62
The ideology of the British Empire has been outlined in the past by various British statesmen and specifically by Mr. Disraeli (Lord Beaconsfield). The modern version which has been broadened to include the United States as a principal in the British Empire was outlined by Cecil Rhodes about 1895 as follows: „Establish a secret society in order to have the whole continent of South America, the Holy Land, the Valley of the Euphrates, the islands of Cyprus and Candia, the islands of the Pacific not heretofore possessed by Great Britain, the Malay Archipelago, the seaboard of China and Japan and, finally, the United States. In the end Great Britain is to establish a power so overwhelming that wars must cease and the Millennium be realized.
[Cecil Rhodes] secret societies apparently came to life immediately the death of Mr. Rhodes in the Pilgrims of Great Britain, often used by British statesmen in recent years as a public sounding board; and the Pilgrims of the United States, the latter founded in New York City on January 13, 1903.
… Cecil Rhodes left a fortune of about $150,000,000.00 to the Rhodes Foundation, apparently largely directed towards the eventual intent of his ideology.
p63
The Pilgrims were founded in London July 24, 1902, four months after the death of Cecil Rhodes who had outlined an ideology of a secret society to work towards eventual British rule of all the world, and who had made particular provisions in his will designed to bring the United States among the countries „possessed by Great Britain”.
p64
Robert M. La Follette, Sr. in a speech in the United States Senate in March, 1908, asserted that fewer than one hundred men control the great business interests of the country… Senator La Follette conclusively demonstrated a few days later … that through interlocking directorates actually less than one dozen men controlled the business of the country, that in the last analysis the houses of Rockefeller and Morgan were the real business kings of America.
p64
Mr. George M. Reynolds of the Continental and Commercial Bank of Chicago in 1911 stated to an excusive company of bankers:
I believe the money power now lies in the hands of a dozen men. I plead guilty to being one, in the last analysis, of those men.
p65
Vincent Cartwright Vickers
Financiers in reality took upon themselves, perhaps not the responsibility, but certainly the power, of controlling the markets of the world and therefore the numerous relationships between one nation and another, involving international friendships or mistrusts. Loans to foreign countries are organized and arranged by the City of London with no thought whatsoever of the nation’s welfare but solely in order to increase indebtedness, upon which the City thrives and grows rich. This national and mainly international dictatorship of money, which plays off one country against another and which, through ownership of a large portion of the Press, converts the advertisement of its own private opinion into a semblance of general public opinion cannot for much longer be permitted to render Democratic Government a mere nickname.
p65
Vincent Cartwright Vickers
Financiers in reality took upon themselves, perhaps not the responsibility, but certainly the power, of controlling the markets of the world and therefore the numerous relationships between one nation and another, involving international friendships or mistrusts. Loans to foreign countries are organized and arranged by the City of London with no thought whatsoever of the nation’s welfare but solely in order to increase indebtedness, upon which the City thrives and grows rich. This national and mainly international dictatorship of money, which plays off one country against another and which, through ownership of a large portion of the Press, converts the advertisement of its own private opinion into a semblance of general public opinion.
p65
Loans to foreign countries are organized and arranged by the City of London with no thought whatsoever of the nation’s welfare but solely in order to increase indebtedness, upon which the City thrives and grows rich.
p65
The bulwark of the British financial oligarchy lies in its ageless and self-perpetuating nature, its long-range planning and prescience, its facility to outwait and break the patience of its opponents… here are few who have opposed them in Britain and America, without coming to a disgraceful end; but many, who served them well, have also profited well.
p65
The City, through its ruling power of the „Crown” and its all-powerful Bank of England, holds the purse-strings of the British Empire.
p67
J. A. Cramb M. A., Professor of Modern History, Queen’s College, London in his book „Germany and England”, 1914
Napoleon in 1809 attempted to wrench a planet from the hideous tentacles of this octopus, this British dominion strangling a world [City of London] … And what was the stake for which England fought in all her battles against. Bonaparte? The stake was world-empire; and Napoleon knew it well.
p68
The House of Rothschild … had through its loans to the numerous small nations of continental Europe at extremely high interest rates … built up what was widely considered the world’s greatest fortune.
p68
When the conflict with France ended [after the defeat of Napoleon at Waterloo] the House of Rothschild was in control of British finance and was the official banker of the British Government. This financial octopus was acknowledged to be in some respects the greatest power on earth and was designated by some writers as the „Sixth Great Power of Europe”.
p69
Professor Roland Usher in his book „Pan Americanism”, 1913
Russia, Turkey, Egypt, India, China, Japan and South America are probably owned, so far as any nation can be owned in London or Paris. Payment of interest on these vast sums is secured by the pledging of the public revenues of these countries, and, in the case of the weaker nations, by the actual delivery of the perception into the hands of the agents of the English and French bankers. In addition, a very large share, if not the major part, of the stocks and industrial securities of the world are owned by those two nations and the policies of many of the world’s enterprises dictated by their financial heads. The world itself, in fact, pays them tribute; it actually rises in the morning to earn its living by utilizing their capital, and occupies its days in making the money to pay them interest, which is to make them still wealthier.
In a carefully developed plan to attain financial control of all Europe, Maier Amschel Rothschild established his five sons in the leading five financial centers of Europe – Nathan in London, Solomon in Vienna, Jacob in Paris, Karl in Naples, while the eldest Anselm Maier remained in the German headquarters. Nathan had arrived in England at a very auspicious moment in 1798, and he soon formed the depository for the vast fortune on the continent and its refuge from taxation; and the bloody struggle between France and England for world supremacy in what was actually modern World War I, which reduced all Europe into a vast sink of despair and bankruptcy; elevated the House of Rothschild to financial and political domination of all Europe and much of the rest of the world.
p70
The Annual Encyclopedia of 1868 records that at the time of his death in 1868, Jacob Rothschild’s fortune was estimated at over $300,000,000.00, and his yearly income at about $40,000,000.00. In comparison it may be significant to note that there was at this time no fortune in all America that equaled only one year’s income of Jacob Rothschild (Baron James de Rothschild). The fortune of the Rothschild family in 1913 was estimated at over two billion dollars.
p70
The biographers of the House of Rothschild record that men of influence and statesmen in almost every country of the world were in their pay.
p70
A large part of the profligate nobility of all Europe was deeply indebted to the Rothschilds.
p70
Gradually through the years the House of Rothschild has withdrawn from the public consciousness … to the extent that a large part of the American public knows little of them and that they are generally considered in a class of myth or legend.
p70
The immensity of the Rothschild fortune … is merged in the general conduct of the financial, commercial and political control of the world by the City of London.
p70
One of the most effective devices employed by the House of Rothschild through the years to destroy their competitors and to discipline recalcitrant statesmen has been that of artificially creating an over-extended inflation by extended speculation, then to cash in and let others hold the bag.
p71
The Bank of England is in effect a sovereign world power, for this privately owned institution is not subject to regulation or control in the slightest degree by the British Parliament… This privately owned and controlled institution functions as the great balance wheel of the credit of the world, able to expand or contract credit at will; and is subject only to the orders of the City, the City dominated by the fortune of the House of Rothschild and the policies of the House of Rothschild.
p71
The fact that British capital played an important role in the great crash of the American market in 1929 seems beyond question. That the overextended inflation that brought on the crash could have been controlled and halted dead at any point in its rise by the great balance wheel of the world’s credit [Bank of England] seems beyond question. That the immense crash and loss in American securities served not only to damage and cripple Britain’s then greatest competitor, but also to discipline a recalcitrant and unfriendly administration seems beyond question. That $1,233,844,000.00 of foreign gold was moved out of the country [United States] in the election year of 1932 to bring further discredit to that unfriendly administration and to influence the election seems beyond question. That $1,139,672,000.00 in foreign gold was moved into the country [United States] in 1935 to influence an election and to recreate „confidence” and to prepare the American investor for a further milking in 1937 seems beyond question. The fact that the House of Rothschild made its money in the great crashes of history and the great wars of history, the very periods when others lost their money, is beyond question.
p73
The American kings of finance of the Rockefeller-Morgan machine entered into a secret agreement with the British-French-Dutch-Oriental combine in the early part of 1897 by which they regulated and allocated the business of the world among themselves much like the racketeers of recent years have split up the illicit liquor concessions in our big cities.
p76
Over 400 years ago, the Florentine statesman Niccolo Machiavelli engaged in a profound study of methods used by various rulers to attain power… The findings of Machiavelli and other students of power decree that to ‚ obtain power it is essential to ignore the moral laws of man and of God; that promises must be made only with the intention to deceive arid to mislead others to sacrifice their own interests; that the most brutal atrocity must be committed as a matter of mere convenience; that friends or allies must be betrayed as matter of course as soon as they have served their purpose. But, it is also decreed that these atrocities must be kept hidden from the common people except only where they are of use to strike terror to the hearts of opponents; that there must be kept up a spurious aspect of benevolence and benefit for the greater number of the people, and even an aspect of humility to gain as much help as possible.
p76
Over 400 years ago, the Florentine statesman Niccolo Machiavelli engaged in a profound study of methods used by various rulers to attain power… The findings of Machiavelli and other students of power decree that to ‚ obtain power it is essential to ignore the moral laws of man and of God; that promises must be made only with the intention to deceive arid to mislead others to sacrifice their own interests; that the most brutal atrocity must be committed as a matter of mere convenience; that friends or allies must be betrayed as matter of course as soon as they have served their purpose.
p76
It is held that the vast mass of the people are oblivious and gullible, and therefore will believe a lie which is repeated again and again, regardless of how obvious may be the fundamental facts to the contrary.
p76
Chapter VI of „The Prince” by Machiavelli
Matters should be so ordered that when men no longer believe of their own accord, they may be compelled to and therefore by force.
As application of the doctrine of power holds that highminded words can be used by the powerful, the demagogue and the hypocrite, or the merely self-deluded, to arouse passion and prejudice and sentimentality for the wrong reasons in favor of disguised real aims; thus to deceive the people and to lead them by easy stages to sacrifice their own interests in the service of power.
p71
For over a century the House of Rothschild has controlled both Britain and France.
p71
In „Inside Europe,” published in 1936, John Gunther develops that any French prime minister, at the end of 1935, was a creature of the financial oligarchy. That this financial oligarchy was dominated by twelve regents, of whom six were bankers, who were „hereditary regents” in the absolute sense of the term, and were headed by Baron Edouard de Rothschild.
p71
According to Machiavelli, war must be applied at almost regular intervals to maintain power. It is held that it is not an unforeseeable accident and that it is not a passing madness, but that it is a normal and indispensable tool of power. It must be applied promptly and ruthlessly to be effective in its function of maintaining and extending power.
p72
Rear Admiral Charles Hussey in his book „The United States and Great Britain”
The British have no written policy, nor even a written constitution… To undertake to outline British policy, an American must be both capable and daring. It seems the part of wisdom to turn to the British themselves for this.
p72
the editor of a British colonial weekly – from the book „The United States and Great Britain” by Rear Admiral Charles Hussey
Britain lives by foreign trade, therefore, to secure and hold markets it must invest money abroad, acquire colonies and control the seas… The world must be made safe, not for democracy, but for trade and commerce… That is the national policy of the British people, of both Liberals and Conservatives. It forms the background of all British thinking.
p85
from the Illustrated Universal History of 1878
Great Britain emerged from the long contest with France with increased power and national glory. Her Empire was greatly extended in all parts of the world; her supremacy on the sea was undisputed; her wealth and commerce were increased… But with all this national prosperity, the lower classes of the English people were sunk in extreme wretchedness and poverty.
p86
The secret ideology of international finance … is aimed at eventual rule over all the world by the British Government.
p88
William Allen White, newspaper publisher
It is the destiny of the pure Aryan Anglo-Saxon race dominate the world and kill off or else reduce to a servile status all other inferior races.
p93
British engineer, scientist and inventor Arthur Kitson
Democracy in this country [Britain] has become a farce! The real governing power is not at Westminster nor at Downing Street, but rests partly in Threadneedle Street and partly in Wall Street, New York!
p94
English Professor Cramb
Scarcely a sun will set in the years to come, which will not look upon some American’s face dead in battle – dead not for America – dead to satisfy the ambitions of power-crazed men.
p96
The power of International Finance rests upon the doctrine of government advanced by Niccolo Machiavelli, which holds that any means, however unscrupulous, may be justifiably employed in order to maintain a strong central government; and this doctrine has always been used as a vindication and the mandate of imperialists and dictators, and it cannot gain a foothold unless the forces of freedom have become undermined and are no longer able to offer open opposition.
p99
The modern dictators were the deliberate creations of international finance to plunge the world into that chaos out of which alone it would be g possible to fashion „One World”. The method by which this could be achieved was indicated by a leading financial organ in 1920:
When through process of law, the common people lost their homes, they will be more tractable and more easily governed through the influence of the strong arm of Government, applied by the general power of wealth under control of leading financiers.

———–

London is World Terror Headquarters

By Henry Makow Ph.D.
7-8-5

[This updates „Bush, Bin Laden Serve Same Master” originally posted Nov. 25, 2002.]

Getting pulverized is the price populations of the West will periodically pay for their complacent acceptance of the central bankers’ phoney war on terror. This price could escalate from isolated bombings to biological attacks and plagues to possible nuclear war.

The „War on Terror” is an all-purpose gimmick used to advance the world police state (i.e. „world government”) and justify endless war. The London bombings Thursday will advance calls for a „security union” of the US and Europe.

Random terror is always designed to influence popular opinion. Right-on-schedule, the banker-owned mass media is conjuring up parallels with the glory days of the WW2 London blitz. The comparisons with that phoney banker-inspired war against the nation state and humanity are more apt than they know. Churchill had to goad Hitler into bombing London by first bombing Berlin many times. (See David Irving, Churchill’s War (1992))

Genuine terror is never random. It is directed, as in the Israeli policy of targeted assassination. If the London bombings were genuinely Muslim in origin, they would have been bombed Chatham House (home of the RIIA), the Bank of England or MI-6.

MUSLIM BROTHERHOOD

The headquarters of „Islamic terrorism” is the City of London where the Anglo-American Establishment sponsors the radical „Muslim Brotherhood.”

In a comprehensive online report, the perceptive Hawaii-based researcher Peter Goodgame concludes: „Osama bin Laden is not, nor has he ever been, the leader of the international Islamist movement which is directed by the International Muslim Brotherhood.”

Goodgame continues: „Osama bin Laden has been used effectively as a figurehead for the Brotherhood’s militant branch to take responsibility for its atrocities, but he is not the mastermind… By the same token, the Muslim Brotherhood is a tool by the British-based Globalists whose main objective is to overthrow the established world order and create a new one-world system of global governance.”

Goodgame cites former British Intelligence Officer, Dr. John Coleman, who says the Muslim Brotherhood is a secret freemason order set up by the great names of British Middle East Intelligence, T.E. Lawrence, Bertrand Russell and St. John Philby to „keep the Middle East backward so its natural resource, oil, could continue to be looted.”

The Muslim Brotherhood has been used to check nationalist movements led by such figures as Nasser, Bhutto and the Shah of Iran who tried to develop their countries. Without the British, „radical Islam would have remained the illegitimate, repressive minority movement that it has always been, and the Middle East would have remained stable and prosperous,” Goodgame says.

The Muslim Brotherhood is now a powerful faction in the global oligarchy. Goodgame cites Robert Drefuss, author of „Hostage to Khomeini” (1980):

„The real Muslim Brothers are … the secretive bankers and financiers who stand behind the curtain, the members of the old Arab, Turkish, or Persian families whose genealogy places them in the oligarchic elite, with smooth business and intelligence associations to the European black nobility and, especially, to the British oligarchy.

And the Muslim Brotherhood is money. Together, the Brotherhood probably controls several tens of billions of dollars in immediate liquid assets, and controls billions more in …everything from oil trade and banking to drug-running, illegal arms merchandising, and gold and diamond smuggling. By allying with the Muslim Brotherhood, the Anglo-Americans are not merely buying into a terrorists-for-hire racket; they are partners in a powerful and worldwide financial empire…”

By fabricating a bogus war between Islamic fundamentalism and the West, the globalists are able to attack their real enemy, humanity. Pulling the strings, they will ensure that both Western and Muslim states are degraded and finally completely subjugated to their odious rule.

THE GLOBALIST STRATEGY

The globalists have long been using wars to subvert, demoralize and destroy Western civilization. They backed the Nazis and the Soviets in World War Two. They created the Punch and Judy show that was the Cold War. They tied U.S. hands while backing Ho Chi Minh in Vietnam.

Who are they? Also called the illuminati, they represent a recrudescence of the alliance of Rothschild finance and European aristocracy secretly coordinated by a Satanic dogma hidden in freemasonry.

They plan a new feudalism that will impoverish the middle classes, depopulate and enslave the masses, and leave only the rich served by a technocracy. The whole world will resemble a repressive third world country governed by the IMF, UN and World Bank.

The globalists are centred on the Rothschild-dominated Bank of England, MI-6 and the secretive Round Table society, which spawned the Royal Institute of International Affairs. The American branches include the Council on Foreign Relations, CIA and the Rockefeller foundations which all ensure the American people continue to finance and enforce one-world tyranny. The Bush family has owed its prominence to this cabal ever since grandfather Prescott Bush helped arrange financing for Nazism.

Zionism is supposed to represent the „West” in this sham war with Islam. Americans are being groomed to become like Israelis, victims of daily acts of „Muslim terror.” When a suicide bomber struck in Jerusalem, Benjamin Netanyahu said, „Whether the explosion takes place in Bali, Moscow, New York or Jerusalem we are all united in a war against a common terrorist enemy.” Right on schedule Friday, the media was saying „we are all in Afghanistan now.”

According to Swiss journalist Richard Labeviere („Dollars for Terror: The United States and Islam” 2000 ) radical Islam is an essential „complementary enemy” to Zionism, which also seeks regional hegemony. According to the „Yinon Memorandum” (1982) Israel intends to splinter the Arab countries into several small cantons along ethnic lines. None of these will be able to challenge Israel, which, like the US is a disposable implement of the globalist agenda. (207)

The Palestinian terrorist „Hamas” movement is a product of the Muslim Brotherhood. According to Labeviere, it serves the interests of the Israeli right wing, and has received secret financial support from the Israeli „Shin Beth.” (203-205). Thus, Palestinian suicide bombers play straight into Ariel Sharon’s hand.

Meanwhile, back in the USA, „Muslim terrorist attacks” are an excuse to lay the foundations of a police state. These attacks might serve as a pretext to declare martial law, suspend elections and round up dissidents, i.e. anyone who is not buying the lie.

This may seem incomprehensible to Americans now when the economy is still being propped up. Once the US has done the globalist’s dirty work, interest rates could rise and debt ridden Americans could be stripped of their assets, as they were in the Depression.

The Homeland Security Act is designed to control all US law enforcement agencies so that elements in the CIA and Mossad can target Americans with impunity, like they did on Sept. 11. American agencies were designed to remain independent so they could serve as a check on each other.

The Act is also designed to allow George W. to place his henchmen in positions of control. Remember, he is a product of a secret Satanic cult, the „Skull and Bones.” This sounds gruesome but the Twentieth Century provided many precedents. The illuminati was behind both Nazi and Communist mass slaughter and terror. Our position is akin to the European Jews who disbelieved warnings of the holocaust.

WHISTLE BLOWERS NOT WELCOME

There is even a provision in the Homeland Security Act against whistle blowers. Why? Another provision allows mandatory vaccinations while giving vaccine manufacturers immunity from prosecution. Why? The „Total Information Awareness” program will „red flag” troublemakers by monitoring all personal communications and financial transactions, even your library records. You didn’t attack the WTC. Why are you targeted?

What is the justification for this destruction of freedom, which Bush supposedly protects? In 46 months since Sept.11, 2001, there has been not one Muslim terrorist attack in the US despite the bloody American invasions of Afghanistan and Iraq.

If „Al Queda” were capable of pulling off Sept. 11, don’t you think it would have planned an encore? Don’t get me wrong: I am grateful to the Mossad and CIA for sparing us. But Americans simply don’t deserve freedom if they accept this obvious ruse and its ominous consequences.

In conclusion, mankind is in the clutches of a diabolical multi generational conspiracy. A Satanic, criminal cartel has subverted all social institutions and is slowly crafting a brutal global dictatorship. Our political and cultural leaders are witting and unwitting pawns. They are fabricating a phony war between Islam and the West in order to accomplish the subjugation of both.

————-

Rothschilds & Rockefellers – Trillionaires Of The World

Learn your history before it repeats on you.
By New World Order
12-3-7

„Money is Power”, or shall we say, „The Monopoly to Create Credit Money and charge interest is Absolute Power”. (Alex James)

Amsel (Amschel) Bauer Mayer Rothschild, 1838:

„Let me issue and control a Nation’s money and I care not who makes its laws”.

Letter written from London by the Rothschilds to their New York agents introducing their banking method into America: „The few who can understand the system will be either so interested in its profits, or so dependent on its favours, that there will be no opposition from that class, while, on the other hand, that great body of people, mentally incapable of comprehending the tremendous advantage that Capital derives from the system, will bear its burden without complaint and, perhaps, without even suspecting that the system is inimical to their interests.”

Nathan Rothschild said to the Commons Secret Committee on the question early in 1819: „In what line of business are you? – Mostly in the foreign banking line. „Have the goodness to state to the Committee in detail, what you conceive would be the consequence of an obligation imposed upon the Bank [of England, which he owned] to resume cash payments at the expiration of a year from the present time? – I do not think it can be done without very great distress to this country; it would do a great deal of mischief; we may not actually know ourselves what mischief it might cause. „Have the goodness to explain the nature of the mischief, and in what way it would be produced? – Money will be so very scarce, every article in this country will fall to such an enormous extent, that many persons will be ruined.”

The director of the Prussian Treasury wrote on a visit to London that Nathan Rothschild had as early as 1817: „.., incredible influence upon all financial affairs here in London. It is widely stated.., that he entirely regulates the rate of exchange in the City. His power as a banker is enormous”.

Austrian Prince Mettemich’s secretary wrote of the Rothschilds, as early as 1818, that: „… they are the richest people in Europe.”

Referring to James Rothschild, the poet Heinrich Heine said: „Money is the god of our times, and Rothschild is his prophet.”

James Rothschild built his fabulous mansion, called Ferrilres, 19 miles north-east of Paris. Wilhelm I, on first seeing it, exclaimed: „Kings couldn’t afford this. It could only belong to a Rothschild!”

Author Frederic Morton wrote that the Rothschilds had: „conquered the World more thoroughly, more cunningly, and much more lastingly than all the Caesars before…”

As Napoleon pointed out: „Terrorism, War & Bankruptcy are caused by the privatization of money, issued as a debt and compounded by interest „- he cancelled debt and interest in France – hence the Battle of Waterloo.

Some writers have claimed that Nathan Rothschild „warned that the United States would find itself involved in a most disastrous war if the bank’s charter were not renewed.” (do you see the similarities here? If you don’t play the game an economic disaster will fall on you and you will be destroyed.)

„There is but one power in Europe and that is Rothschild.” 19th century French commentator.

Lord Rothschild (Rockefellers and Rothschilds’ relatives) in his book The Shadow of a Great Man quotes a letter sent from Davidson on June 24, 1814 to Nathan Rothschild, „As long as a house is like yours, and as long as you work together with your brothers, not a house in the world will be able to compete with you, to cause you harm or to take advantage of you, for together you can undertake and perform more than any house in the world.” The closeness of the Rothschild brothers is seen in a letter from Soloman (Salmon) Rothschild to his brother Nathan on Feb. 28, 1815, „We are like the mechanism of a watch: each part is essential.” (2) This closeness is further seen in that of the 18 marriages made by Mayer Amschel Rothschild’s grandchildren – 16 were contracted between first cousins.

„Centralisation of credit in the hands of the state, by means of a national bank with state capital and an exclusive monopoly.” The Communist Manifesto. In the case of the Bolshevik revolution, Rothschilds/ Rockefellers’ Chase Bank owned the state. In the US, the FED owners „own” the state.

Rothschilds’ favorite saying who along with the Rockefellers are the major Illuminati Banking Dynasties: „Who controls the issuance of money controls the government!”

Nathan Rothschild said (1777-1836): „I care not what puppet is placed on the throne of England to rule the Empire. The man who controls Britain’s money supply controls the British Empire and I control the British money supply.”

Rockefeller is reported to have said: „Competition is a sin”. „Own nothing. Control everything”. Because he wants to centralize control of everything and enslave us all, i.e. the modern Nimrod or Pharaoh.

The Rothschild were behind the colonization and occupations of India and the Rothschild owned British Petroleum was granted unlimited rights to all offshore Indian oil, which is still valid till this day.

„Give me the control of the credit of a nation, and I care not who makes the laws.” The famous boastful statement of Nathaniel Meyer Rothschild, speaking to a group of international bankers, 1912: „The few who could understand the system (cheque, money, credits) will either be so interested in its profits, or so dependent on its favours, that there will be no opposition from that class, while on the other hand, the great body of people, mentally incapable of comprehending the tremendous advantage that capital derives from the system, will bear its burdens without complaint, and perhaps without even suspecting that the system is inimical to their interests.” The boastful statement by Rothschild Bros. of London.

These people are the top masterminds and conspired for the creation of illegal FEDERAL RESERVE BANK in 1913: Theodore Roosevelt, Paul Warburg – Representative Of Rothschild, Woodrow Wilson – U.S. President Signed FED Into Act, Nelson W. Aldrich – Representative Of Rockefeller, Benjamin Strong – Representative Of Rockefeller, Frank A. Vanderlip – Representative Of Rockefeller, John D. Rockefeller – Rockefeller Himself, Henry Davison – Representative Of J. P. Morgan, Charles Norton – Representative Of J. P. Morgan.

In the last century, members of the British Fabian Society dynastic banking families in the City of London financed the Communist takeover of Russia. Trotsky in his biography refers to some of the loans from these British financiers going back as far as 1907. By 1917 the major subsidies and funding for the Bolshevik Revolution were co-ordinated and arranged by Sir George Buchanan and Lord Alfred Milner. [no doubt using money from Cecil Rhodes’ South African gold and diamond legacy – Ed] The Communist system in Russia was a „British experiment” designed ultimately to become the Fabian Socialist model for the British takeover of the World through the UN and EU. The British plan to takeover the World and bring in a „New World Order” began with the teachings of John Ruskin and Cecil Rhodes at Oxford University. Rhodes in one of his wills in 1877 left his vast fortune to Lord Nathan Rothschild as trustee to set up the Rhodes Scholarship Program at Oxford to indoctrinate promising young graduates for the purpose, and also establish a secret society [Royal Institute of International Affairs RIIA, which branched into the Round Table, the Bilderbergers, the CFR, the Trilateral, etc — Ed] for leading business and banking leaders around the World who would work for the City to bring in their Socialist World government.

Rothschild appointed Lord Alfred Milner to implement the plan.

Benjamin Freedman (Friedman) said this in 1961, Washington (he was a millionaire insider in international Zionist organizations, friend to 4 US presidents, and was also part of the 117-man strong Zionist delegation at the signing of the Treaty of Versailles in 1919 where Germany was forced into bankruptcy to the Zionist BankLords and social chaos): „Two years into WW1, Germany, which was then winning the war, offered Britain and France a negotiated peace deal, but German Zionist groups seeing the opportunity made a deal with Britain to get the United States into the war if Britain promised to give the Zionists Palestine.”

In other words, they made this deal: „We will get the United States into this war as your ally. The price you must pay us is Palestine after you have won the war and defeated Germany, Austria-Hungary, and Turkey.” They made that promise, in October of 1916. And shortly after that — I don’t know how many here remember it — the United States, which was almost totally pro-German because the newspapers and mass communications media here were controlled by the Zionist bankers who owned the major commercial banks and the 12 Federal Reserve Banks (the original Stockholders of the Federal Reserve Banks in 1913 were the Rockefeller’ s, JP Morgan, Rothschild’s, Lazard Freres, Schoellkopf, Kuhn-Loeb, Warburgs, Lehman Brothers and Goldman Sachs, all with roots in Germany’s Zionists like the British Royal family, J.P. Morgan, Carnegie, Bush, Rumsfeld, Clintons, the Nazis that were brought into the CIA, etc. http://land.netonecom.net/tlp/ref/federal_reserve.shtml ) and they were pro-German because they wanted to use Germany to destroy the Czar of Russia and let the Communists whom they funded take over. The German Zionist bankers — Rothschilds, Rockefeller, Kuhn Loeb and the other big banking firms in the United States refused to finance France or England to the extent of one dollar. They stood aside and they said: „As long as France and England are tied up with Russia, not one cent!” They poured money into Germany, fighting with Germany against Russia, to lick the Czarist regime. The newspapers had been all pro-German, where they’d been telling the people of the difficulties that Germany was having fighting Great Britain commercially and in other respects, then after making the deal with the British for Palestine, all of a sudden the Germans were no good. They were villains. They were Huns. They were shooting Red Cross nurses. They were cutting off babies’ hands. And they were no good. The Zionists in London sent cables to the US, to Justice Brandeis: „Go to work on President Wilson. We’re getting from England what we want. Now you go to work, and you go to work on President Wilson and get the US into the war.” And that did happen. Shortly after President Woodrow Wilson declared war on Germany.

The power of the Rothschild family was evidenced on 24 Sept 2002 when a helicopter touched down on the lawn of Waddedson Manor, their ancestral home in Buckinghamshire, England. Out of the helicopter strode Warren Buffet, – touted as the second richest man in the World but really a lower ranking player- and Arnold Schwarzenegger (the gropinator), at that time a candidate for the Governorship of California. Also in attendance at this two day meeting of the World’s most powerful businessmen and financiers hosted by Jacob Rothschild were James Wolfensohn, president of the World Bank and Nicky Oppenheimer, chairman of De Beers. Arnold went on to secure the governorship of one of the biggest economies on the planet a year later. That he was initiated into the ruling class in the Rothschilds’ English country manor suggests that the centre of gravity of the three hundred trillion dollar cartel is in the U.K. and Europe not the U.S.

A recent article in the London Financial Times indicates why it is impossible to gain an accurate estimate of the wealth of the trillionaire bankers. Discussing the sale of Evelyn Rothschild’s stake in Rothschild Continuation Holdings, it states: …[this] requires agreement on the valuation of privately held assets whose value has never been tested in a public market. Most of these assets are held in a complex network of tax-efficient structures around the World.

Queen Elizabeth II’s shareholdings remain hidden behind Bank of England Nominee accounts. The Guardian newspaper reported in May 2002 … „the reason for the wild variations in valuations of her private wealth can be pinned on the secrecy over her portfolio of share investments. This is because her subjects have no way of knowing through a public register of interests where she, as their head of state, chooses to invest her money. Unlike the members of the Commons and now the Lords, the Queen does not have to annually declare her interests and as a result her subjects cannot question her or know about potential conflicts of interests…” In fact, the Queen even has an extra mechanism to ensure that her investments remain secret – a nominee company called the Bank of England Nominees. It has been available for decades to the entire World’s current heads of state to allow them anonymity when buying shares. Therefore, when a company publishes a share register and the Bank of England Nominees is listed, it is not possible to gauge whether the Queen, President Bush or even Saddam Hussein is the true shareholder.

By this method, the trillionaire masters of the universe remain hidden whilst Forbes magazine poses lower ranking billionaires like Bill Gates and Warren Buffett as the richest men in the World. Retired management consultant Gaylon Ross Sr, author of Who’s Who of the Global Elite, has been tipped from a private source that the combined wealth of the Rockefeller family in 1998 was approx (US) $11 trillion and the Rothschilds (U.S.) $100 trillion. However something of an insider’s knowledge of the hidden wealth of the elite is contained in the article, „Will the Dollar and America Fall Down on August 19?..” on page 1 of the 12th July 2001 issue of Russian newspaper Pravda. The newspaper interviewed Tatyana Koryagina, a senior research fellow in the Institute of Macroeconomic Researches subordinated to the Russian Ministry of Economic Development (Minekonom) on the subject of a recent conference concerning the fate of the U.S. economy:

Koryagina: The known history of civilization is merely the visible part of the iceberg. There is a shadow economy, shadow politics and also a shadow history, known to conspirologists. There are [unseen] forces acting in the World, unstoppable for [most powerful] countries and even continents.

Ashley Mote (EU): „Mr President, I wish to draw your attention to the Global Security Fund, set up in the early 1990s under the auspices of Jacob Rothschild. This is a Brussels-based fund and it is no ordinary fund: it does not trade, it is not listed and it has a totally different purpose. It is being used for geopolitical engineering purposes, apparently under the guidance of the intelligence services.” „I have previously asked about the alleged involvement of the European Union’s own intelligence resources in the management of slush funds in offshore accounts, and I still await a reply. To that question I now add another: what are the European Union’s connections to the Global Security Fund and what relationship does it have with European Union institutions? „Recently, Ashley Mote of the European Union (EU) asked this volatile question in a public EU meeting, a question never answered, as Mr. Mote, merely by asking this question, was immediately scratched from the White House Christmas card list and placed on its top ten hit list. The Illuminati’s cash cow, grazing freely on the World wide pasture of greenbacks, isn’t called „Elsie” but instead is called the Global Security Fund, a name actually meaning in the secret cult’s language Global Terrorist Fund. In simple terms, it’s a gigantic illegal trust fund, estimated by undercover overseas financial investigators at 65 trillion dollars, set-up for „Illuminati rainy days” and established when it is desperately needed in a pinch for bribery, assassinations and sponsoring World wide terrorist activities to divert attention from their banking mafia. Although the fund is cloaked in secrecy and made possible by the Western civilization’ s Federal Reserve banking system, investigators trying to pry into the Illuminati’s secret treasure trove have uncovered some interesting facts.

http://www.indybay.org/newsitems/2007/12/02/18464823.php

———-

Secret City – A film about the City of London, the Corporation that runs it. – YouTube

A film about the City of London, the Corporation that runs it, and its role in the economic crisis. By Michael Chanan and Lee Salter. See http://www.secretcity-thefilm.com

IT’S ALMOST A YEAR since anti-capitalist protestors, intending to set up camp in front of the London Stock Exchange in Paternoster Square under the banner of Occupy LSX, were ejected from the square and parked themselves instead in front of St Paul’s Cathedral. The result was one of the starting points for this film: a highly public debate about capitalism and the Church.

But there was also another power acting in the shadows to eventually eject the Occupiers – the City of London Corporation. An ancient body which dates back before William the Conqueror, before there was a parliament in Westminster, which zealously guards its autonomy and privileges to this day.

This is our subject: a secret state within a state, with deleterious effects on democracy, politics and economics in London, the country, and the world, for the City is joint headquarters with Wall Street of global finance capital. In short, ‚Secret City’ isn’t just a film for Londoners – especially in these times of crisis, the role of the City concerns everyone everywhere.

‚Secret City’ is a minimal budget film by Michael Chanan and Lee Salter which investigates the history and contemporary role of the City of London Corporation. We tell the story though interviews with politicians, academics, writers, activists and campaigners, counterpointed with unfamiliar archive footage and a musical score by Simon Zagorski-Thomas taken from the nursery rhyme ‚Oranges and Lemons’.

p99
a leading financial organ in 1920 said:
When through process of law, the common people lost their homes, they will be more tractable and more easily governed through the influence of the strong arm of Government, applied by the general power of wealth under control of leading financiers.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s