Zamachy 11 września wyjaśnione w 5 minut. link

Rankiem 11 Września 2001 r. 19 mężczyzn uzbrojonych w nożyki do kartonu pod kierownictwem osobnika podłączonego do maszyny dializującej znajdującego się w pewnej fortecy wewnątrz jaskiń odległych o pół świata drogi i używającego do kierowania akcją 1 telefonu satelitarnego i 1 laptopa, dokonali najbardziej złożonego przeniknięcia do najbardziej strzeżonej przestrzeni powietrznej na świecie, przy tym pokonując pasażerów i obezwładniając pilotów wyszkolonych w wojsku w walce na pokładach 4 pasażerskich liniowców, by potem skierować te samoloty na kompletnie dziki kurs i lecieć tak przez ponad godzinę nie będąc niepokojonym przez jakikolwiek myśliwiec przechwytujący.

Tych 19 porywaczy, będących pobożnymi religijnymi fundamentalistami, którzy lubili sobie popić alkohol, powciągać trochę kokainy, i pomieszkać ze striptizerkami z różowymi włosami, zdołali zniszczyć w Nowym Jorku 3 budynki przy pomocy2 samolotów, jednocześnie w Waszyngtonie jeden z nich nie będący w stanie poradzić sobie z jednosilnikową Cessną, zdołał pilotować Boeinga 757 podczas manewru zawrócenia o 270 stopni jak w korkociągu z obniżeniem lotu o 8 tysięcy stóp by idealnie dokładnie trafić w cel na poziomie gruntu, uderzając budynek Pentagonu w miejscu, gdzie mieściło się biuro analiz budżetowych, w którym urzędnicy Departamentu Obrony pracowali nad tajemnicą 2.3 biliona dolarów, których „zaginięcie” z kasy zostało ogłoszone przez Sekretarza Obrony Donalda Rumsfelda dzień wcześniej – 10 Września 2001 r. – podczas konferencji prasowej.

Na całe szczęście czołowi prezenterzy wiadomości znali nazwiska zamachowców w przeciągu minut, eksperci mediów wiedzieli o nich w ciągu godzin, rząd znał te nazwiska po jednym dniu, a dowody dosłownie spadły pod nogi agentów FBI. Jednak z jakiegoś powodu grupka szalonych zwolenników teorii spiskowych domagała się śledztwa w sprawie największego w historii ataku na amerykańskiej ziemi

Śledztwo było opóźniane, brakowało na nie funduszy, było ustawione by zakończyć się fiaskiem, pociągało za sobą konflikt interesów, oraz zajmowało się tuszowaniem prawdy od początku do końca. Było oparte na zeznaniach wymuszonych pod wpływem tortur, których zapisy zostały zniszczone. Nie wspomniało ani słowem o istnieniu budynku WTC nr 7, programie Able Danger, firmie Ptech, tłumaczce FBI Sibel Edmonds, powiązaniach Osamy Bin Ladena i CIA, oraz o ćwiczeniach zakładających porwanie dużych samolotów pasażerskich oraz trafienie nimi w budynki, które to ćwiczenia przebiegały w dokładnie tym samym czasie, w którym miały miejsce rzeczywiste wydarzenia, które miały symulować. W trakcie śledztwa kłamali ludzie z Pentagonu, CIA, rządu Busha, a jeśli chodzi o Busha i Cheneya to… cóż, nikt nie wie co powiedzieli ponieważ zeznawali w tajemnicy, poza protokołem, nie pod przysięgą oraz za zamkniętymi drzwiami.

Śledztwo nie było zainteresowane by przyjrzeć się kto finansował ataki ponieważ to pytanie „ma małe znaczenie praktyczne”. Jednak Komisja d/s zamachów 9/11 spisała się na medal odpowiadając na wszystkie pytania opinii publicznej (poza większością z tych, które mieli członkowie rodzin ofiar) oraz przypisując winę wszystkim sprawcom (chociaż nikt nie stracił posady) stwierdzając, że ataki „wynikały z braku wyobraźni” ponieważ „Nie sądzę by ktokolwiek mógł sobie wyobrazić wlecenie samolotami w budynki” za wyjątkiem Pentagonu, FEMA, NORADu oraz NRO [National Reconessance Office].

DIA [wywiad wojskowy] zniszczył 2.5 terabajta danych o programie wywiadowczym Able Danger, ale to jest w porządku ponieważ prawdopodobnie nie były istotne.

SEC (Komisja Giełd i Papierów Wartościowych) zniszczyła swoje rejestry dotyczące śledztwa w sprawie wewnętrznej wiedzy o transakcjach przeprowadzanych tuż przed atakami, ale to jest w porządku ponieważ niszczenie rejestrów największego śledztwa w historii SEC jest częścią rutynowej opieki nad rejestrami.

NIST utajnił dane, których użył do modelowania zburzenia budynku WTC nr 7, ale to jest w porządku ponieważ znajomość sposobu stworzenia modelu tego zburzenia „naraziłaby opinię publiczną na niebezpieczeństwo”.

FBI argumentuje, że wszystkie materiały z ich śledztwa w sprawie zamachów 9/11 powinny być utajnione przed opinią publiczną, ale to jest w porządku ponieważ FBI prawdopodobnie nie ma nic do ukrycia.

Ten mężczyzna [Barry Jennings] nigdy nie istniał, ani też nie miał nic do powiedzenia wartego waszej uwagi, a jeśli twierdzicie przeciwnie jest paranoicznymi zwolennikami teorii spiskowych i zasługujecie na ostracyzm całej ludzkości. Tak samo nie istniał ani on, ani on, ani on, ani ona. (ani ona, ani ona, ani on).

Osama Bin Laden żył w jaskiniach stanowiących fortecę na wzgórzach Afganistanu, jednak jakoś udało mu się uciec. Potem ukrywał się w Tora Bora ale jakoś udało mu się zbiec. Potem żył przez lata w miejscowości Abottabad, szydząc przez 10 lat z najbardziej wszechstronnej sieci wywiadowczej stosującej najbardziej zaawansowaną technologię na świecie, wypuszczając całkowicie bezkarnie nagrania wideo jedno za drugim (wyglądając przy tym coraz młodziej) zanim w końcu został znaleziony przez drużynę Navy Seals podczas brawurowej akcji, której nie zapisano na filmie, podczas której nie stawiał oporu ani nie używał swojej żony jako żywej tarczy, podczas której ci profesjonalni spece służb specjalnych spanikowali i zabili go nieuzbrojonego, podczas gdy stanowił on z pewnością najlepsze źródło wywiadowcze na temat tych tchórzliwych terrorystów na naszej planecie. Potem jego ciało wyrzucono do oceanu nie mówiący nikomu ani słowa. A potem kilkudziesięciu członków tego zespołu Seals zginęło w rozbitym helikopterze w Afganistanie.

To jest wersja wydarzeń 9/11 przedstawiona przez media, które opowiedziały samą prawdę na temat zamachu na JF Kennedy’ego, o niemowlętach w inkubatorach w Kuwejcie, o ruchomych laboratoriach z bronią masowego rażenia w Iraku, oraz o akcji ratowania Jessici Lynch przez kolegów z oddziału.

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące tej historii to jesteście gówno warci, jesteście paranoikami noszącymi aluminiowe czapki, męczycie psy, nienawidzicie dzieci, i wszyscy będą się wami brzydzić. Jeśli kochacie swój kraj lub wolność, szczęście, tęczę, rock and roll, pieski domowe, szarlotkę i waszą babcię, to nigdy w życiu nie wyrazicie wątpliwości na temat jakiegokolwiek fragmentu tej opowieści w rozmowie z kimkolwiek. Nigdy.

To było ogłoszenie społeczne przygotowane przez: Przyjaciół z FBI, CIA, NSA, DIA, SEC, korpo-mediów, Białego Domu, NIST, oraz z Komisji w/s 9/11.

Ponieważ Ignorancja jest Siłą.

—————–

Donald Trump przewidział zamachy 11 września i obwinienie Osamy Bin Ladena:

Donald Trump predicted 9/11 fourteen months in advance, named bin Laden? – Liberty Unyielding

By Ben Bowles on October 20, 2015 at 10:26 am

Two hundred millions Americans can be wrong, but maybe in this case not entirely. Put somewhat differently, maybe real estate mogul Donald Trump is not quite as full of it as many observers of the current political landscape have observed.
trump-presidential-announcement-2015

The latest kerfuffle in which Trump is embroiled is his seeming to blame George W. Bush for allowing 9/11 to happen, an insinuation that has created fresh bad blood between Trump and Jeb Bush, who has risen to his brother’s defense.

But it turns out that Trump authored a book titled “The America We Deserve,” which hit the bookstores in July 2000, 14 months before 19 Islamic terrorist commandeered jetliners and crashed them into the World Trade Center and Pentagon.

The blog PC Graveyard notes that Trump foretold the attack and even mentioned Osama bin Laden by name:

“I really am convinced we’re in danger of the sort of terrorist attacks that will make the bombing of the Trade Center look like kids playing with firecrackers…. No sensible analyst rejects this possibility, and plenty of them, like me, are not wondering if but when it will happen.”

[…]
“One day we’re told that a shadowy figure with no fixed address named Osama bin-Laden is public enemy number one, and U.S. jetfighters lay waste to his camp in Afghanistan…. He escapes back under some rock, and a few news cycles later it’s on to a new enemy and new crisis.”

Obviously, none of this is anything that news junkies weren’t already aware of. Nevertheless, it reveals that Trump was following the political scene sooner than many of us may have realized and, therefore, is less of an outsider than critics have asserted.

More quotes from the book are available here.

——–

Wezwanie w mediach w USA do zamordowania Donalda Trumpa

GOP Establishment’s Rick Wilson: Donor Class Must ‘Put a Bullet in Donald Trump’ – Breitbart

by Tony Lee28 Oct 20150

On Tuesday evening, establishment Republican consultant Rick Wilson said the GOP establishment donor class must find a way to “put a bullet” in GOP frontrunner Donald Trump.

In an interview with MSNBC’s Chris Hayes, Wilson conceded that “Trump is still a very powerful force right now” because he appeals to part of the of the conservative base that Wilson said was activated by his “nativist” message. Wilson insisted that the donor class “can’t just sit back on the sidelines and say, ‘oh well, don’t worry, this will all work itself out.’”

“They’re still going to have to go out and put a bullet in Donald Trump,” Wilson said. “And that’s a fact.”

Republican establishment figures who have underestimated Trump since he entered the race are reportedly looking to raise millions to try to derail Trump and knock him out of the race. Wilson added that the Republican establishment must figure out a way to find a candidate who can successfully “post up” against Hillary Clinton because “neither Donald Trump or Ben Carson is ready to go up against the Clinton machine. Wilson claimed that Trump and Carson are “obviously not ready for primetime.”

Wilson, who tried to use the disgusting rape threat made against his daughter to score political points against Breitbart News and Breitbart News Editor-at-Large John Nolte, has denigrated Trump and his supporters throughout the election cycle.

During a September CNN interview, Wilson told Erin Burnett that Trump could “eat a live baby on television” and Trump’s supporters “would think it’s the greatest thing in America.” He has also demeaned Trump’s supporters as “low-information” rubes and has likened them to “post-rational” conspiracy theorists.

In an interview with CNN’s Don Lemon, Wilson said Trump’s message “doesn’t have to make sense” for his supporters to back him and compared Trump to someone who is a conspiracy theorist like “your cranky uncle at Thanksgiving” who always has a theory about the Bilderbergers or the World Bank, or the IMF, or the Trilateral Commission.”

Trump has never referred to any of these entities on the stump–all Trump has said is that America has signed unfair trade deals in which America’s stupid leaders let other countries take advantage of the U.S. to the detriment of American workers. But Wilson claimed that Trump has a “very strange, sort of parochial, old-fashioned view of the world and the international economy.”

“And this thing, I’m going to bring back the jobs from China. OK. The $2-an-hour jobs making wire harnesses for computers. It’s just a fantasy,” Wilson said.

Trump has been like Teflon in this election cycle because so many Americans are fed up with out-of-touch establishment consultants like Wilson and their preferred candidates like Jeb Bush and Sen. Marco Rubio (R-FL). Wilson and his ilk charge candidates hefty sums to “advise” them on how to appeal “regular Americans,” but he and the consultant class have not only shown that they are clueless about independent voters and Reagan Democrats who determine elections, but, perhaps more disturbingly, revealed how much disdain and contempt they have for blue-collar Americans of all backgrounds who are not versed in the lingo of the tactician class.

GOP establishment consultants often preach that “politics is about addition” when taking shots at conservatives for rhetoric that they do not like or think will turn off “independents,” but those like Wilson have been quick to attack Trump and his supporters with inflammatory language that they would never tolerate from conservative candidates and their grassroots supporters.

—————–

Jim Stone: Czy El Chapo „uciekł” z więzienia by zabić Donalda Trumpa?

Jimstone.is – World Class Investigative Truth

Trump is looking good
I think Trump is at least partially a closet truther. The final nail in the ignorance coffin happened yesterday, when Trump announced that destroying Iraq and Libya was a disaster, and that the world would be better off with Qaddafi and Saddam in power. How true. Trump still thinks they were tyrants, (hint, they were not) but the fact he got at least as much right as he did proves he is not stupid, in fact, anyone who knows vaccines cause autism, that Monsanto and GMO are evil, and then goes 5 steps farther and actually knows about the middle east and what a disaster was caused there would really be worth a second look.

Trump is clearly not right about everything but at least he is right about something, and when, since Ron Paul, has that ever happened? And to that end, when it comes to really getting it right, Trump makes Ron Paul look like a boy scout on a snipe hunt. When did Ron Paul EVER mention vaccine damage?

Take a look at this – Trump has already pressured FORD into moving a major manufacturing facility back into the United States http://prntly.com/blog/2015/10/25/trump-successfully-pressures-ford-to-move-mexican-plant-to-ohio/

Trump Monsanto –
Trump cracked a good joke that said it all in a sentence: There was one state where an opponent was beating him, and that state was Iowa. So Trump cracked a joke that went sort of like this: „I find it interesting that the only state I am trailing in has Monsanto GMO planted everywhere, and it must have affected people’s brains” . . . . Yeah, El Chapo was allowed to walk right out the front door of the prison for a reason, if Trump has any shot at all of winning even Monsanto will probably blow him away in the name of El Chapo. Trump has given a really good stab to more than one monster.

… Hillary WILL be President. If Trump has a chance too close to election day, he will be murdered by El Chapo post haste. They want Hillary, and Hillary it will be even if they have to murder their way to that goal. With millions dead around the world already at the hands of the satanists, what difference would Trump make on their conscience? After that, Diebold will complete the magic. With a little Diebold math, Hillary will be President even if only 3 lonely bot flies vote for her. Hillary’s remarkable survival in the midst of so much proven evil ensures this will be seen to, with certainty…

Jimstone.is – World Class Investigative Truth

El Chapo was so special, someone „dug” him 3 separate escape tunnels!
Tunnel number 1, the first one they said he escaped through, was three feet wide, six feet tall, was all concrete, had no lighting, just a dark flashlight tunnel.

Tunnel number two was ten feet wide, 8 feet tall, fully lit Cadillac lane, solid concrete because don’t ya know, Chapo needed total luxury.

Tunnel number three is what they just started pushing tonight, probably because people were asking questions. So for a prop, a little teeny tiny crawling tunnel is now being presented as Chapo’s escape tunnel, with mud walls and floor and wood plank roof. Ok, Ok, so that is believable, but what about the first two? Sorta blows it. . . . .

…..
Cloaking technology (spells) from Hogwarts University
The media has continued the Chapo saga by saying his gang that helped him escape got busted this morning. If that be the case, I’d still like to point out how, while cloaked by Tolkien’s ring and concealed by a spell of silence Chapo’s pals managed to drill up from 20 feet below the prison, bash through the concrete foundation and floor and install an electric lift bathtub in his cell (hammer drill required) and I thank Harry Potter and Bilbo for being there to assist them in this amazing feat, without such help they would have surely been discovered and invited in for an extended visit.

Ah yes, but the show must go on, the lie must go on, developments have to happen which PROVE Chapo got out exactly as stated, and I have a suspicion the only magic, spells and sorcery involved in this „escape” are contained in the scraps on the cutting room floor. After all, Hogwarts is accessed from an alley in London, not a tunnel in Mexico!


Proof they want to kill Trump, and that Trump is out of control:
I have not followed Trump’s line much but just found out that Trump knows vaccines cause autism. If he is speaking out against this, love him or hate him, he is one of us, and if he stands a chance of election they will kill him for THIS REASON ALONE. Good ol CHAPPIE has a job to do, and for the reader who could not understand my statement which went something like „Chapo will kill Trump while he is on a dilapidated carnival ride in Venezuela and Trump is at a private poker table in Vegas” This means Chapo will be an excuse and the secret service will nail Trump. Now that the whole Chappie theme is out there, Trump is as good as dead with all the plausible deniability one would need to cover it up.

If I was Trump, life long friends would be my security force, and I’d get around in nothing but a nicely rebuilt 1980 Ford F350 with one inch thick bumpers and armor plate. If he has success against the Jew’s primary weapon of destruction – the tainted vaccine, he’s gonna need it!


An update on drug lord Chappie’s escape
This has been updated to clarify what the Mexican media showed, and explain how only a super high tech military could have gotten Chapo out of that jail the way the media said it happened. And I doubt it happened that way. The original report I put up yesterday that explains certain aspects a lot better is below the update.

According to Mexican media Chapo got out via a perfectly installed electrically lifted bathtub that had a hole under it that went straight into a city drainage system. Mexico has huge downpours, so giant drainage systems are under the cities that you could drive a large truck through. It is not pipes, these drainage systems are more like underground roads. They are square and all concrete.

When I say the bathtub was perfectly installed, I mean PERFECTLY, complete with pushbutton controls drilled and screwed to the wall, a real installation. When the tub lifted up, there was a lit tunnel under it, and the media went down in this tunnel and showed it from the direction Chappie escaped, looking back. The lights, as far as the media showed them, were installed on the right side of the ceiling end to end to end with no gaps between the fixtures. They did not turn around and show the entire tunnel, but from how it looked, the whole thing was lit that way. It might not have been, it just looked like it would be. The lights were new, they all worked and were in great condition.

So this leads to a few hard questions:
First of all, how do you get an electrically lifted bathtub installed in a prison? Yep, it was the old bathtub that was already there, but how and why would anyone put electric pushbutton controls on it to lift it up electrically? That is not an easy job, why was that done when a simple hole is all that would have been needed to get a guy out? A complete electrical installation, hardware installation, (how do you anchor the lift motors to lift the bathtub anyway without an attention getting hammer drill?) That could not have happened in any prison without cooperation from higher powers.

Why were the lights new and all working in a tunnel that was decades old? Why would a drainage tunnel get lights anyway? Anyway, I’ll cut to the chase – –

The first news reports said his cronies spent a huge amount of time digging the tunnel themselves, for kilometers underground, knew where the bathtub was and magically popped up underneath it on the first try without making any holes in the prison floor or digging upwards in the wrong spot anywhere. Quite a feat I’d say, and then the media backed off and said they made use of a drainage tunnel. But there is a problem with that and it is:

Even if you use an existing drainage tunnel, how do you, from underground, know where that tunnel is in relation to the surface without having city plans AND JAIL PLANS at your disposal, so you can perfectly measure your way up the tunnel to the bathtub, and then poke through the top of the tunnel under the bathtub in exactly the right spot? Answer: NO THUG DID THAT, IT WAS A GOVERNMENT JOB DONE WITH MILITARY EQUIPMENT. Only the military, and I MEAN THE U.S. MILITARY, not some stupid biafran patrol has the kind of equipment needed to locate the position of a bathtub on the surface with precision and then drill upwards through concrete and hit it. That had to have been accomplished with a toy such as ground penetrating radar.

Bottom line: It took the U.S. military to get that guy out of jail IF the tunnel and bathtub were used at all, and are not just some sort of stupid prop for public consumption. Odds are Chapo, who hated Trump and has a death vendetta against him was allowed to walk right out the front door of the prison. And he walked out within three days of Clinton/Bush saying „they would take care of the Trump problem, Don’t worry about Trump.”

July 16 2015

RED ALERT WARNING: THE MEXICAN DRUG LORD WAS RELEASED BY AMERICAN BLACK OPS TO MURDER TRUMP
Quite an audacious claim but I bet I am absolutely RIGHT!
(IF the lights went the entire length of the tunnel, as implied by media footage,) someone spent at least 3 million dollars installing lights and convenience items for Chapo’s escape!

Last night Mexican television explained exactly how El Chapo Joaquin Guzman „escaped” from a Mexican prison, and let me tell you, this was a setup, NO IFS OR BUTS. Somehow our CHAP managed to get an electric lift bathtub installed in the prison, set up so fancy that when you pushed a button it lifted up and went straight into the city rain water runoff drainage system, where the entire length from the prison to an above ground opening where it became a river, A TOTAL DISTANCE OF 3 KILOMETERS was conveniently lit by beautifully installed fluorescent lights that were BRAND NEW!

So I can tell you what happened despite the details being left out – Someone wanted Trump murdered, so a story was hatched about a drug lord’s escape, A drug lord that had a vendetta against Trump and this particular drug lord was afraid of the dark, so a huge project was launched to install that bathtub overnight, and install 3 full kilometers of end to end fluorescent tubes, along with the power source to juice them all, and it all happened in only a couple days which means it was a rush project only an emergency military operation BY AMERICA could accomplish.

No one can make the claim that for some reason the city lit the tunnels, because the lights started under where the bathtub was and only went to the opening under the bathtub, they did not go ONE FOOT past that opening, even though the drainage tunnel went on for kilometers past that opening in the opposite direction. If the city installed those lights for some strange reason (which would never happen anywhere, let alone Mexico) the entire tunnel would have been lit, not just from the prison to where it all became an above ground river.

So HEADS UP: SOMEONE, highly probably the Jewish community, which has a choke hold on America’s government and to a large enough extent (though significantly less) Mexico’s government wanted this thug out of prison to do a job, and THAT JOB IS TRUMP.
There is simply no other way such a fancy tunnel job could have happened like that, NO ONE dug under the prison regardless of what anyone says, (a lie hatched to make it look like it was a years long project not related to Trump,) it was a CITY DRAINAGE TUNNEL that someone did a rush job of making use of. All the fluorescent lights will now be stolen by Mexican scrappers who can walk right in the river opening and steal them, but the job is done.
„First, we see JEB whining and pouting to his cousin Bill Clinton his concerns about Donald Trump stealing his thunder and detracting from their cousin Hillary as well.

„Bill Clinton Tells Jeb Bush, „This Trump Thing Will Be Taken Care Of.”

(5 days ago) http://dcwhispers.com/bill-clinton-tells-jeb-bush-this-trump-thing-will-be-taken-care-of/

Then, El Chapo Joaquin Guzman HAPPENS to escape from prison in Mexico. And he is rabidly livid about VENGANZA against Trump. Coincidence???

http://www.clarin.com/mundo/Twitter-Guerra-tuits-Donald-Trump-hijo-Chapo-Guzman-FBI_0_1393660839.html

Wow! All the ingredients for a telenovela are here.

Reklamy

One thought on “Zamachy 11 września wyjaśnione w 5 minut. link

  1. Pingback: 19.10.2017 – Syria: 749 dzień sprzątania świata… | KODŁUCH

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s