Szokująca zmiana polityki wobec GMO w Polsce. Stanowisko ICPPC, prezes Sir Julian Rose

Szokująca zmiana polityki wobec GMO w Polsce. Stanowisko ICPPC, prezes Sir Julian Rose

PiS wprowadza GMO tylnymi drzwiami i proponuje przesunięcie terminu wejścia w życie zakazu stosowania pasz GMO o kolejne 4 lata!

Zakaz stosowania pasz GMO został wprowadzony ustawą w 2006 r. i miał wejść w życie po upływie 2 lat od dnia jej ogłoszenia, tj. od dnia 12 sierpnia 2008 r. Termin wejścia w życie ww. zakazu został jednak ponownie przesunięty na dzień 1 stycznia 2013 r., a później na dzień 1 stycznia 2017 r. …CO BYŁO MOCNO KRYTYKOWANE PRZEZ POSŁÓW PiS.
UWAGA! Obecny projekt ustawy o paszach, autorstwa Ministra Rolnictwa (PiS), przesuwa termin wejścia w życie ww. zakazu na dzień 1 stycznia 2021 r., czyli o kolejne 4 lata!

PiS proponuje też tworzenie stref upraw GMO!!!

Projekt „Ustawy o zmianie ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw z dnia 29 czerwca 2016 „(!) sugeruje, że możliwa jest koegzystencja/współistnienie/sąsiadowanie upraw tradycyjnych i GMO.

JUŻ OD DAWNA WIADOMO, ŻE NIE JEST TO MOŻLIWE!

UWAGA! W projekcie ustawy wspomnianej wyżej są min. zapisy:

Art. 49a 1. Ustanawia się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej strefą wolną od GMO, z zastrzeżeniem (!!!) ust. 2:
Uprawę GMO prowadzi się (!) wyłącznie w strefie wskazanej do jej prowadzenia na określonym obszarze położonym na terenie gminy, zwanej dalej strefą wskazaną do prowadzenia upraw GMO… itd.

Nowa postawa partii Prawo i Sprawiedliwość jest kontrowersyjnym zwrotem od dotychczasowego stanowiska przeciwko importowi i uprawie GMO oraz jego stosowaniu w paszach. Zarówno obecny Minister Środowiska, prof. Jan Szyszko, jak i Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa, Krzysztof Ardanowski, publicznie wypowiadali się za wprowadzeniem całkowitego zakazu GMO m.in. w czasie konferencji prasowej w 2012 roku

Z uwagi na mocne stanowisko PiS (w przeszłości), który opowiadał się przeciwko GMO, partia zyskała silne poparcie społeczeństwa, które było zawsze podejrzliwe wobec genetycznie modyfikowanych roślin i wprowadzania ich do łańcucha pokarmowego.

TO SKANDAL! NOWE STANOWISKO PiS WOBEC POWYŻSZYCH USTAW TO WYRAŹNY GEST POPARCIA DLA KORPORACJI KOSZTEM ZDROWIA, NIEZALEŻNOŚCI I WOLNOŚCI POLAKÓW.

Niżej podpisane organizacje domagają się, by Rząd PiS wytłumaczył się z tej zaskakującej zmiany w stronę upraw i pasz GMO, które stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego, dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz dla polskiego rolnictwa.

 • Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi ICPPC, Sir Julian Rose – prezes, rolnik, pisarz
 • Stowarzyszenie Polska Wolna od GMO – Anna Szmelcer – prezes, specjalista biolog
 • Stowarzyszenie BEST PROEKO, Anna Bednarek – prezes
 • Stowarzyszenie EKOLAND o/Zachodniopomorski, Edyta Jaroszewska – Nowak, prezes, rolniczka
 • Fundacja Wspierania Rozwoju Kultury i Społeczeństwa Obywatelskiego QLT, Lena Huppert prezes

Adres do korespondencji:

Sir Julian Rose, prezes
Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC
34-146 Stryszów 156, Poland, tel./fax +48 33 8797114, biuro@icppc.pl

12 comments to Szokująca zmiana polityki wobec GMO w Polsce. Stanowisko ICPPC, prezes Sir Julian Rose

 • Peryskop

  Nie pochwalam tej polityki, bo znamy zbyt słabo wpływ łańcucha żywnościowego z elementami GMO na zdrowie ludzi i zwierząt.

  Ale niedawno podałem tu dość obiektywne powody bio-techniczne, dla których niektóre granice pomiędzy GMO vs NON-GMO zacierają się.

  Natomiast wygląda na to, że czynnikami fundamentalnymi jest tu szkodliwość gilofosfatu przenikającego do żywności z Roundup’u i jego pochodnych oraz starania monsantonowców, aby materiał siewny całkowicie uzależnić od monopoli i karteli rodem z IG-Farben.

 • Julka

  Jeszcze jesienią ubiegłego roku Polska z wieloma krajami unii występowała o wprowadzenie zakazu GMO na terenie wszystkich państw unijnych. Unia zakazu nie wprowadziła, ale dała wolną rękę wszystkim krajom. Znowu widać zakłamanie pisowców, którym bliższe są interesy obcych koncernów (i ich własne) niż Polaków. Nie mamy szczęścia do rządzących. Jak na horyzoncie pojawi się ktoś, kto naprawdę zasługuje na najwyższe urzędu, jest przemilczany przez polskojęzyczne merdia, a i armia płatnych albo zainteresowanych inaczej trolli wystawi mu „laurkę”. Taki naród nie zasługuje na nic lepszego, dlatego jest niemiłosiernie i z każdej strony łupiony, truty i szczepiony. Korytowi umizgują się do zagranicy, sobie nie szczędzą i zamydlają mmotłochowi usta 500+ (to dla nich konieczność, bo z kogo będą zdzierać jak barany pouciekają albo powymierają z głodu). Przy okazji zarobią markety, banki -jednym słowem obietnica spełniona, wilk syty i owca cała. Gorzej z emeryturami, które według obiecanek Dudusia miały być na zaraz. Póki co przywrócenie dawnego wieku emerytalnego okazało się być niesamowicie skomplikowanym procesem. W końcu rząd Szydło coś tam sklecił z zastrzeżeniem, że nie wcześniej jak od jesieni przyszłego roku. Pilniejszy okazał się pkt.1 Szczytu NATO tj. zwiększenie danin państw-członków na organizację rozbójniczą. Warszawska w ochach i achach, że szczyt tutaj. Ciekawe za ile. I nie tylko w kwestiach finansowych ale i wysłaniu dodatkowego mięsa armatniego na prowadzone wojenki. Strategiczny sojusznik każe, kundle muszą. Sytuacja w świecie tak szybko ulega zmianom, że wkrótce może się okazać, że to ich nadęcie przeciw Rosji, pryśnie jak bańka mydlana. I wyjdą na głupków jak zwykle.

 • DonPedro

  Co do żywności konsument chce dużo tanio i w złotym pudełku.
  Nikogo nie dziwi że dobry samochód kosztuje kilka razy więcej niż klasy popularnej.
  Ale żeby kura co biega po podwórku kosztowała kilka razy więcej. OOO to nie do przyjęcia a najlepiej gdyby była tańsza od fermowej.
  W wielkopowierzchniowym chowie leki są podawane profilaktycznie bo właściciel w razie pomoru straci wszystko.
  Tak to wygląda.

 • Julka

  Zakładają, że zachorowalność na raka wzrośnie o 70%. Koryciarze z Polski w te pędy chcą wykonać plan w podskokach. Polacy powinni ostro protestować i domagać się wyrażnych oznakowań zawartości sprzedawanych produktów. Sprzedawcy są jednak sprytni np. jajka „Farmio” mają oznakowanie „przebadane na zawartość GMO i antybiotyków” cena w okolicy „wolnej kurki”. Przebadane, bez konsekwencji…Już nowy sprzedawca oznakowuje: „karmione paszami własnej produkcji” co nie wyklucza soji albo kukurydzy GMO rutynowo sprowadzanych do Polski. Pomijając fakt, że drogie artykuły z upraw ekologicznych, wcale takie ekologiczne nie są. To rezultat masowego trucia z zewnątrz.

  • greg2014

   ==Sprzedawcy są jednak sprytni np. jajka „Farmio” mają oznakowanie „przebadane na zawartość GMO i antybiotyków” cena w okolicy „wolnej kurki”.==

   Jest też półka, (na kilkanaście innych)==jaja bez GMO==

   Ale to znaczy, że na wszystkich pozostałych są te z GMO 😉

 • Stanisław

  Cóż można oczekiwać po urwach politycznych, oni już nie raz pokazali na co ich stać. Jedynym wyjściem byłoby odsunąć tę swołocz od kryta z obory wiejskiej i w trybie natychmiastowym rozliczyć ich za zdradę ojczyzny.

  • Graża

   Stanisław, ale załóżmy że to zrobimy, co dalej, jak i kto, i za co będzie odpowiadał, kierował, organizował, jest taki cd planu? Zapewne nas wytrują bo widzę po ilości ludzi chorych w około siebie a do tego jakieś dziwne kolejki, chociaż jak byłam mała lekarzy było mniej a ludzi w Polsce tyle samo a kolejek nie było, zaledwie 3-5 pań z dziećmi jak była plucha na dworze. Jednak zakładając że ich zdejmiemy, rozliczymy, co dalej?! bo ja już to rozliczenie mam w nosie, byle więcej szkód nie robili, ale jak to zorganizować na skalę Polski?

   • Graża

    chociaż prawdę mówiac jestem bardzo bardzo zła, ze nawet nie wypowiem jak, i jeśli już byłaby okazja to kto wiem jak bym wyraziła ten ból który znam, za świadome trucie ludzi i skazywanie ich na choroby, ból cierpienie i śmierć!

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s